Víte, že hlavní postava Ash se ve skutečnosti jmenuje Satoshi nebo že nikoliv Pikachu, ale Clefeiry měl být jeho hlavní Pokémon? Pokud ano, tak jste skutečně velmi znalí fanouškové a v případě, že ne, nevadí, teď už to víte. Nicméně v obou případech a po přečtení tohoto článku, toho budete vědět mnohem víc. Let's go, čtenáři!
Kdy doopravdy vzniklo šílenství s Pokémony?
Dost často se uvádí, že šílenství kolem Pokémonů začalo v roce 1996, kdy se začaly prodávat videohry s Pokémony pro Nintendo Gameboy. To je ale jen částečná pravda, protože tenhle příběh se začal psát mnohem dřív. První videohry byly ve dvou verzích, a to v červené barvě s Charizardem a zelené s Bulbasaurem. Následovalo vydání speciální edice v modré verzi a poté byla žlutá verze s Pikachu, který se zároveň stal maskotem celé franšízy.
Všechny verze byly úspěšné a časem přicházely další. Například černobílá či bíločerná verze se zcela novými Pokémony, zlatá, stříbrná, rubínová anebo safírová verze. To by se ale nikdy nestalo, kdyby se před více jak 7 lety Satoshi Tajiri společně s Kenem Sugimori nezačali věnovat vývoji videoher. Natož kdyby nikdy předtím Satoshi Tajiri nedokázal dát přednost svému snu před studiu na střední technické škole a nezačal vydávat svou vlastní sérii arkádových herních časopisů zvané Game Freak. Jejich úspěch nepřišel přes noc, ale až po několika letech usilovné práce.
Jak vznikl název Pokémon
Jako všechny úspěšné projekty i tento potřeboval snadno zapamatovatelný a jedinečný název. Proto se přišlo s nápadem, že název vznikne ze spojení slov Poket Monsters. Mimochodem i při tvorbě názvu tohoto e-shopu se použilo spojení dvou slov Magic Fantasy. Zakladatel Satoshi Tajiri rád sbíral brouky, a tak se rozhodl, že skloubí dvě ze svých zálib do jedné. Během hraní zejména prvních videoher jste si mohli vybírat ze tří hlavních typů – ohnivého, vodního či travního Pokémona. Průběh hry byl zaměřen na průzkum města, prostředí a boj s Pokémony. Hlavním cílem videoher však bylo pochytit všech 151 Pokémonů a když došlo k případnému spojení 2 hráčů, mohli mezi sebou o Pokémony bojovat a také si je vyměňovat.
Je Pokeball národní symbol?
Každý skutečný trenér Pokémonů dobře ví, že aby mohl Pokémony pochytat a cestovat s nimi, potřebuje pokeball. Bystřejší oko si také všimne, že klasický pokeball se reprezentuje v barvách japonské vlajky. To, jestli tomu tak ve skutečnosti také je nevíme. Pokebally najdete i v jiných barvách, například oranžové či modré. Nicméně jistou souvislost nelze opominout. Však i hlavní hrdina anime, kterého většina z nás zná jako Ashe, se v originálním znění jmenuje stejně jako jeho zakladatel. V celém Japonsku byli Pokémoni natolik oblíbení, že se doslova objevovali všude, třeba jste mohli vidět nejoblíbenějšího Pokémona Pikachu i na letadle. Jak už ale i víme, své fanoušky si také našel i u nás.
Proč se Fenomén Pokémon málem nedostal do Česka?
Jak rychle hvězda Pokémonů vzlétla, tak rychle mohla spadnout. V Japonsku se během 16. prosince 1997 odvysílala epizoda, kde Pokémon Porygon způsobí explozi, která byla animována blikajícími stroboskopickými světly. To zapříčinilo u více než 600 dětí příznaky podobné záchvatům. Poté vysílání anime bylo zastaveno a nevypadalo to ani zdaleka dobře. Každopádně společnost se za tuto událost omluvila, a ačkoliv se tato epizoda již nikdy nikde poté neodvysílala. Pokémoni naštěstí se do věčných lovišť nedostali a my jsme tak v Česku mohli zažít to pravé fanouškovství kolem Pokémonů.
Co ještě také nevíte
Ačkoliv se epizody s Ashem vysílaly více než 20 let, i po takové době byl pořád tím desetiletým klukem. V Pokémon světě totiž nikdo nestárne s výjimkou jednoho Pokémona. Lapras. Další zajímavostí je, že Pikachu je ve skutečnosti žlutá myš. Tohle zvířátko nebývá příliš oblíbené, ale v Pokémon světě je to jinak. Představte si, že stejně jako rakeťáci se snažíte Ashovi ukrást dlouhá léta myšku. Nutno dodat, že to není jen tak ledajaká myš. Dává takové elektrické výboje, které uprostřed boje mohou být rozhodující a kdo by nechtěl takovou konkurenční výhodu.
Chcete se o Pokémon světě dozvědět více? Klikněte zde a objednejte ještě dnes kompletní encyklopedii Pokémonů.